
Transport samochodowy stanowi niezwykle istotny element łańcuchów logistycznych. To najczęściej i najchętniej wybierany sposób przewozu towarów w Polsce, w Europie i na świecie. Jest wiele powodów, aby z niego korzystać. Ma też jednak swoje wady. Jakie są plusy i minusy transportu drogowego?
Transport drogowy – ponad sto lat historii
Bez transportu samochodowego trudno sobie wyobrazić współczesny biznes. Każda firma, która zajmuje się produkcją, handlem lub sprzedażą towarów musi z niego w jakiejś formie korzystać. Transport drogowy jest zresztą równie stary co sam wynalazek samochodu. To już ponad sto lat historii.Transport kołowy jest najbardziej powszechną formą spedycji i transportu. Zajmuje się nim mnóstwo firm, oferując zarówno przewozy krajowe, jak i przewozy międzynarodowe. W Polsce ma on szczególne znaczenie. Ciężarowy transport drogowy stanowi istotny element polskiej gospodarki.Oprócz transportu drogowego przedsiębiorca ma do dyspozycji także transport kolejowy, wodny i powietrzny. To jednak transport samochodowy jest wybierany najczęściej. Warto zatem bliżej poznać wady i zalety transportu drogowego.
Zalety transportu samochodowego
Transport kołowy ma wiele zalet istotnych z punktu widzenia biznesu, ale przede wszystkim należy podkreślić jego powszechność. To podstawowy środek transportu, który ma wszechstronne zastosowanie. Można w ten sposób przewozić praktycznie wszystkie produkty, towary i przedmioty.Co równie ważne – można je przewieźć praktycznie wszędzie, bezpośrednio do celu. Statkiem nie dotrzemy pod polskie Tatry. Samolotem nie wylądujemy poza lotniskami. Warto zresztą podkreślić, że zarówno w wypadku transportu morskiego, jak i kolejowego czy powietrznego, ostatecznie i tak trzeba skorzystać z transportu drogowego, by dowieźć ładunek w skali lokalnej.Istotne jest również to, że transportem kołowym trudni się wiele firm. Bez trudu można znaleźć przewoźnika, który zrealizuje każde zlecenie – niezależnie od tego, czy chodzi o transport chłodniczy, transport towarów szybko psujących się, transport mebli, RTV, AGD, materiałów budowlanych i innych ładunków z każdej branży przemysłu, transport materiałów niebezpiecznych czy też
transport ponadgabarytowy.Duża liczba firm oznacza także dużą konkurencję. To zaś wywiera presję na ceny, które nawet i bez tego czynnika byłyby niższe niż w przypadku pozostałych rodzajów transportu. Samochodowy przewóz towarów jest oczywiście uzależniony od cen paliwa, ale ze względu na swą powszechność i łatwy dostęp jest to tania usługa. Mniej jest także związanej z nim biurokracji i formalności do spełnienia niż w przypadku innych rodzajów transportu.Jako zaletę należy uznać też szybkość. Prawdą jest, że na przykład transport powietrzny jest szybszy. Ale z drugiej strony załadunek i rozładunek trwa bardzo krótko. Towary są zaś dostarczane bezpośrednio do celu, więc nie ma potrzeby organizowania przeładunków. Być może transport drogowy nie jest najszybszy, ale jest dostatecznie szybki, aby tempo jego realizacji uznać za korzyść dla przedsiębiorcy – zwłaszcza biorąc pod uwagę jego opłacalność i uniwersalny charakter. A warto dodać, że dzięki nowoczesnym technologiom zleceniodawca ma pełną kontrolę nad logistycznymi aspektami transportu kołowego (m.in. dzięki rozwiązaniom telematycznym).Jako plusy transportu drogowego należy uznać:
- uniwersalność i mobilność
- dostępność
- niskie koszty
- niedużo formalności
- szybkość
Wady transportu samochodowego
Transport kołowy ma też jednak pewne wady, o których nie można zapominać. Jednym z największych problemów jest zależność od infrastruktury. Niska przepustowość głównych tras i duży ruch, nawierzchnia kiepskiej jakości, roboty drogowe i tworzące się w ich wyniku korki, a nawet trudne warunki atmosferyczne (zwłaszcza zimą) – to wszystko może spowodować opóźnienia i różnego rodzaju inne kłopoty logistyczne. Im bardziej rozwinięta sieć dróg, tym lepsze możliwości, ale nie zawsze autostrady, drogi krajowe oraz drogi międzynarodowe spełniają odpowiednie standardy.Wadą transportu drogowego jest także ograniczona ładowność. Im większą liczbę produktów chce przewieźć zleceniodawca, tym większą liczbą samochodów musi wykorzystać. Wyjątkiem są pociągi drogowe, które mogą się składać z kilkudziesięciu przyczep, ale ze względu na ponadgabarytowe rozmiary ich ruch jest utrudniony, a ich użycie jest ograniczone. Stosuje się je tylko wtedy, gdy transport realizowany jest na bardzo dużych odległościach – w USA, Kanadzie, Australii.Warto też zauważyć, że dziś po drogach jeździ dużo więcej samochodów niż kiedyś. Jest większy ruch na drogach, co oznacza nie tylko większe wyzwania logistyczne, a także wymaga odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, ale i zwiększa ryzyko wypadków. W transporcie kolejowym czy lotniczym nie ma równie wielu zdarzeń losowych. Transport drogowy jest od nich mniej bezpieczny.Transport kołowy stanowi także ogromne wyzwanie dla środowiska. Wysoka emisja spalin sprzyja niekorzystnym zjawiskom klimatycznym i przyczynia się do obniżenia jakości powietrza. Trzeba jednak podkreślić, że transport powietrzny i morski też są pod tym kątem problematyczne. Coraz powszechniejsze stają się jednak samochody z obniżoną emisją spalin – hybrydowe i elektryczne. Można założyć, że napędzane czystszym paliwem auta pojawią się i upowszechnią szybciej niż tego rodzaju samoloty i statki, także w samochodowym transporcie ciężarowym. Kwestie ekologiczne wciąż trzeba mieć jednak na uwadze.Jako minusy transportu drogowego można zatem wskazać:
• zależność od infrastruktury, korków, pogody
• ograniczoną przestrzeń ładunkową
• kwestie bezpieczeństwa – ryzyko wypadków
• szkodliwość dla środowiska
Wady i zalety transportu drogowego – więcej plusów czy minusów?
Mocne strony transportu samochodowego zdecydowanie przewyższają jego słabe strony. To nie tylko wygodny sposób na przewóz ładunków, ale czasem jedyny dostępny. Często jest także znakomitym uzupełnieniem innych form spedycji. Transport kołowy ma uniwersalny charakter, a ze względu na swą powszechność, możliwości i rozbudowaną infrastrukturę przyćmiewa zalety innych form transportu. Jest też relatywnie tani. Korzyści z jego wykorzystywania są oczywiste dla każdego przedsiębiorcy.I o ile w przypadku wielu firm transport drogowy można realizować samodzielnie, to usługi przewozu wielu ładunków na dalekie odległości lepiej powierzyć profesjonalistom. Pozwala to też obniżyć koszty, jako że nie trzeba dzięki temu utrzymywać własnej floty pojazdów. Doświadczona firma transportowa, oferująca wysokiej jakości usługi, zapewni bezpieczeństwo, terminowość i szybkość realizacji transportu. Zadba też o wszelkie formalności związane z przewozem. Są sytuacje, kiedy lepiej jest wybrać transport morski lub powietrzny. W większości wypadków transport samochodowy to najlepsze rozwiązanie.